Aktualności z roku: 2017

W kraju Putina 16.02.2017 14:22



Dwa lata po upadku ZSRR, kiedy nowa Rosja walczyła o przetrwanie, Anne Garrels była korespondentką w Moskwie. Szybko zauważyła, że podczas gdy cały kraj cierpi wskutek upadku mocarstwa, stolica kwitnie. Żeby mieć pełen obraz Rosji, autorka postanawia wyjechać na prowincję. Wybiera Czelabińsk, oddalony o prawie 1800 kilometrów ośrodek militarno-przemysłowy.

Czytaj więcej

Za jeden wiersz 06.02.2017 15:27



W lipcu 1989 roku, kiedy o czerwcowych wydarzeniach na placu Tiananmen dowiedział się już świat, Liao Yiwu, młody poeta wiodący dotąd beztroskie życie wagabundy, postanowił przemówić. Za publiczne wygłoszenie swego poematu Masakra został wtrącony do więzienia.

Czytaj więcej

Topografia pamięci 02.02.2017 15:43



„Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów...

Czytaj więcej

Ziemia i pamięć Anselma Kiefera 27.01.2017 11:47



W ALEI NA SKARPIE kilka lat temu trafiłem na olbrzymie głazy rozrzucone na placyku przed Muzeum Ziemi. Tekst na przyczepionej do ogrodzenia tabliczce mówił o tym, jak głazy narzutowe albo „eratyki” – wielkie bloki skalne oderwane od macierzystego podłoża – wędrowały wraz z całym lądolodem ku południowi i jak większe z nich, prawdziwe olbrzymy, ocalały podczas wędrówki i przetrwały w miejscach postojów, a drobniejsze rozproszyły się z czasem w obfitych strumieniach wód spływających z topniejącego lodowca.

Czytaj więcej

Fantazje mimowolnego podróżnika 26.01.2017 11:28



Fantazje mimowolnego podróżnika to opowieść o literackim projekcie Jerzego Stempowskiego Owidiusz. Przez niemal 20 lat wybitny eseista mieszkając wtedy w Szwajcarii zbierał informację na temat słynnego rzymskiego poety i jego wygnania. Pomimo dużej pracy Jerzy Stempowski tego dzieła nigdy nie napisał. Jacek Hajduk analizując eseje i listy Jerzego Stempowski sam tworzy własne dzieło o dwóch literackich wygnańcach.

Czytaj więcej

Magazyn DIALOG nr 118/2017 12.01.2017 14:22

Co tak naprawdę Polacy i Niemcy myślą o swoim sąsiedzie? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Stefan Chwin w swoim eseju, otwierającym niniejsze wydanie magazynu. Mamy tu do czynienia z tekstem pełnym pasji i szacunku wobec polskoniemieckiego procesu pojednania, ale napisanym z dystansem w stosunku do retoryki sukcesu rządowych oświadczeń. Krytyczne spojrzenie na polsko-niemieckie sąsiedztwo autor łączy z pełną troski analizą stanu kultury demokratycznej w Europie.

Czytaj więcej
Pokaż nowsze Pokaż starsze
  • 1