Aktualności z roku: 2016

Dom, którego nie było 30.12.2016 12:57Przemoc wobec Żydów podczas II wojny światowej do dziś budzi grozę i zdumienie. Jak to możliwe, że kilka milionów ludzi zniknęło ze swoich domów, zakładów rzemieślniczych i sklepów, że tylu sąsiadów zniknęło z polskich miast? Byli jednak tacy, którzy przetrwali Zagładę i doczekali wyzwolenia. Łukasz Krzyżanowski śledzi losy społeczności żydowskiej w Radomiu podczas wojny i po jej zakończeniu.

Czytaj więcej

Błąd w sztuce. Rzecz o "Wołyniu" Wojciecha Smarzowskiego 21.12.2016 14:57DOPRAWDY TRUDNO jest rozstrzygnąć, która ze scen tego filmu jest najbardziej okrutna, gdyż mnożą się one tak szybko, że nie sposób je spamiętać, tym bardziej, że nie ma się na to ochoty. Mnie jednak najmocniej utkwił w głowie epizod z polskim oficerem, który w nieskazitelnym uniformie, lecz bez broni, bo jako parlamentariusz udaje się na rozmowy z dowództwem oddziału UPA.

Czytaj więcej

Przegląd Polityczny 139/140 12.12.2016 15:52

Stanisław Filipowicz, Dariusz Filar, Marek Prawda, Joachim Trenkner, Ewa Rzanna, Andrzej Mencwel, Marcin Kula, Bronisław Baczko, Małgorzata Szpakowska, Miłosz Puczydłowski, Łukasz Kołoczek, Tomasz Swoboda, Jacek Hajduk, Filip Biały, Quentin Skinner, Herfried Münkler, Hans Magnus Enzensberger, Maurizio Viroli, Raymond Aron, Michel Bergès, Alexis de Tocqueville, Pierre Manent, Szymon Wrobel, Jacek Gutorow, Jarosław Zalesiński, Jan Burnatowski, Agata Tymczyszyn, Jan Hartman.

Czytaj więcej

O "Solidarności" w duchu Machiavellego 08.12.2016 15:04PYTANIE czy można mówić o makiawelizmie „Solidarności", jest przewrotne, ale i prowokujące. Każdemu, kto osobę Machiavellego kojarzy jedynie z przypisywaną mu, ale -co należy podkreślić - nigdy przez niego niewypowiedzianą maksymą mówiącą, że cel uświęca środki, już samo zestawienie „Solidarności" z tym „nauczycielem zła", jak go niekiedy nazywano, wyda się obrazoburcze, jeśli nie bluźniercze.

Czytaj więcej

Magazyn DIALOG nr 117/2016 02.12.2016 13:41

Dla redakcji magazynu DIALOG i jego wydawcy Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko - Polskich, coroczny moment wręczenia nagród DIALOGu jest ogromnym przeżyciem. Tegorocznym laureatem został Marek Prawda. Nasi czytelnicy znają go jako byłego ambasadora RP w Berlinie.W latach 90. rozpoczął karierę dyplomatyczną w ambasadzie RP w Kolonii, później pracował jako kierwonik biura legendarnego ministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego, a także ministra Stefana Mellera, był ambasadorem w Sztokholmie.

Czytaj więcej

H. Arendt "Życie umysłu"; T. Paine "Zdrowy rozsądek" 23.11.2016 16:12Światowej sławy intelektualistka żydowskiego pochodzenia Hannah Arendt (1906–1975), urodzona w Niemczech, lecz od połowy życia emigrantka, mieszkanka USA, żyła w burzliwych czasach, co znalazło odzwierciedlenie w jej filozofii politycznej, w analizach totalitaryzmu i rewolucji. Ta działalność badawcza i publicystyczna zapewniła jej pozycję jednej z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku. Życie umysłu kontrastuje z tymi dokonaniami. W latach 70. XX wieku autorka podjęła pracę nad opisaniem ludzkiej aktywności mentalnej.

Czytaj więcej

Postscriptum do "Listu starego liberała" 10.11.2016 16:31KIEDY PISAŁEM prawie ćwierć wieku temu List starego liberała (PP, 19/20 1993), wcale stary nie byłem. Może tego nie wiedziałem, bo byłem o pokolenie starszy od młodych liberałów, ale wcale nie o wiek chodziło, tylko o liberalizm. Bo wychowałem się jako liberał w Polsce Ludowej, ale liberalizm, w którym wyrosłem, różnił się od tego nowego młodoliberalizmu, który pojawił się w 1989 roku i na krótko zapanował w Polsce.

Czytaj więcej

Przegląd Polityczny 138/2016 28.10.2016 12:37

Jacek Hajduk, Jacek Kurczewski, Janusz Grygieńć, Jan-Werner Müller, Andrzej Stasiuk, Jan Tokarski, Łukasz Kołoczek, Maciej Gloger, Lidia Burska, Henryk Sienkiewicz, Filip Biały, Joachim Trenkner, Arkadiusz Górnisiewicz, Hans Kelsen, Carl Schmitt, Hans Kelsen, Carl Schmitt, Ernst Cassirer, Walter Laqueur, Małgorzata Szpakowska, Karl Löwith, Alfred Cobban, Tomasz Wiśniewski, Marek Wilczyński, Leszek Szaruga

Czytaj więcej

Solidarność w krainie schorowanej wyobraźni 14.10.2016 13:23MIT SOLIDARNOŚCI od pewnego czasu – być może już od 1989 roku, ale z całą pewnością w ostatnich czasach – nie jest już mitem założycielskim polskiego państwa: przestał być wspólną podstawą, w ramach której toczy się polityczny spór, a stał się elementem tego sporu, przeciąganym w obydwie strony przez „ludzi «Solidarności »”. Już nas nie łączy, lecz dzieli.

Czytaj więcej

Bieżeństwo 1915 | Zapomniani uchodźcy 06.10.2016 16:25Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców.

Czytaj więcej
Pokaż nowsze Pokaż starsze