Aktualności z roku: 2015

Przegląd Polityczny nr 133/134 (2015) 21.12.2015 12:55

Jacek Hajduk, Leszek Koczanowicz, Michał Warchala, Alain Finkielkraut, Łukasz Musiał, Hannah Arendt, Jacek Gutorow, Agnes Heller, Margarethe von Trotta, Martin Wiebel, Elisabeth Young-Bruehl, Hans Jonas, Jerome Kohn, Nicola Chiaromonte, Margaret Canovan, Robert Zwarg, Hans-Jurgen Benedict, Reinhard Laube, Rahel Jaeggi, Jacek Migasiński, Szymon Wróbel, Irena Grudzińska - Gross

Czytaj więcej

Ivan Krastev "Jak zapobiec dezintegracji Europy?" 16.12.2015 14:03

W Europie obserwujemy rozwój nowego trendu – buntu przeciwko elitom. Moim zdaniem to największe wyzwanie, przed jakim obecnie stoi Europa. Ten rodzaj antyelitarnego nastroju społecznego staje się coraz silniejszy, a równocześnie nie istnieje jasny pozytywny program, który mówiłby o tym, czego ci, którzy się buntują tak naprawdę oczekują. Pewne jednak, że utrzymywanie status quo sprawi, że rozgoryczenie tej grupy będzie się nasilać.

Czytaj więcej

Magazyn DIALOG nr 113/2015 03.12.2015 12:03


Najnowsze wydanie DIALOGU koncentruje się na tematyce dotyczącej teatru, zawiera także eseje na tematy dotyczące uchodźców, wyborów parlamentarnych w Polsce i Europy patrzącej w przyszłość. W numerze przeczytać można m.in. interesującą rozmowę z prof. Andrzejem Wirthem (filozofem, krytykiem literackim i światowej sławy teatrologiem), eseje Natalii Adaszyńskiej (o jubileuszu 250-lecia polskiego teatru publicznego), Uty Schorlemmer o Taduszu Kantorze (100-lecie urodzin) i Agnieszki Drotkiewicz (o premierze opery „Czarodziejska góra”).

Czytaj więcej

Zbigniew Kadłubek "Testament Sofoklesa. Metafizyka i służby specjalne" 19.11.2015 14:16

WIELU MÓWI, chyba prawie wszyscy mówią i piszą, że dyskusja o tym, czy należy w naszym kraju przyjmować bądź nie przyjmować uchodźców albo imigrantów ma w tej chwili całkowicie irracjonalny wymiar. Że właściwie nie da się o tej sprawie poważnie dyskutować. Do pewnego stopnia zgadzając się z tym poglądem, chciałbym wskazać na inny – grecki i źródłowy – wymiar i odmienne całkiem pole, na którym mogłaby się toczyć ta debata. Liczby nie są najważniejsze, najważniejszy pozostaje sens. Gościnność nie wyraża się przecież w ilości przygotowanych potraw i deserów, lecz w życzliwych gestach i w gościnności (praktycznym daniu komuś czegoś).

Czytaj więcej

Filip Biały "Quentin Skinner: historyk i kontekst" 06.11.2015 10:56

ORGANIZACJA wizyty Quentina Skinnera na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w październiku 2014 roku, wymagała zmierzenia się z niełatwym zadaniem: w jaki sposób przekonać czynniki decyzyjne o najwyższej klasie naukowej zaproszonego gościa, skoro w Polsce pozostaje on, poza kręgiem (niektórych) filozofów polityki i historyków idei, w zasadzie nieznany? Znajomy profesor ze Stanów Zjednoczonych poradził, by mówić, iż przyjeżdża gość o randze intelektualnej Leszka Kołakowskiego. W praktyce jednak najbardziej przemawiającym do wyobraźni argumentem okazała się długa lista zaszczytów, którymi obsypany został w ostatnich latach Quentin Skinner...

Czytaj więcej

Englebert z rwandyjskich wzgórz 02.11.2015 14:32

W dwadzieścia lat po ludobójstwie Tutsi Jean Hatzfeld publikuje kolejną, czwartą już książkę poświęconą tragicznym wydarzeniom z kwietnia 1994 roku. Englebert to jeden z nielicznych ocalałych, potomek ostatniego króla Rwandy, filozof i włóczęga, który przemierza ulice Nyamaty, gdzie zna wszystkie bary i kabarety. Studiował we Francji, cytuje Kwiaty zła, nie rozstaje się z Iliadą. W kwietniu 1994 roku stracił całą rodzinę. On sam przeżył, ukrywając się wśród papirusów na bagnach. Powraca pytanie, które Hatzfeld nieustannie stawia – jak możliwe jest życie po czasach ludobójstwa?

Czytaj więcej

Przegląd Polityczny nr 132/2015 27.10.2015 10:55

Jerzy Limon, Zbigniew Kadłubek, Marcin Król, Ewa Rzanna, Philipp Ther, Mirosława Marody, Krystyna Skarżyńska, Edwin Bendyk, Szymon Wróbel, Michel Wieviorka, Quentin Skinner, Michael Freeden, Filip Biały , Łukasz Dulęba, Łukasz Musiał, Bronisław Baczko, Paweł Dybel, Maciej Dymkowski, Zeev Sternhell, Nicolas Weill, Michał Warchala, Andrzej Mencwel, Robert Pawlik, Ernst Kantorowicz, Adam Lipszyc, Ryszard Kasperowicz, Sławomir Magala, Piotr Zamojski, Marek Wilczyński, Andrzej Walicki

Czytaj więcej

Białystok. Biała siła, czarna pamięć 23.10.2015 13:10

Białystok. Według rankingu „Guardiana” żyje się tam lepiej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście, lepiej nawet niż Wiedniu czy Barcelonie. To na Podlasiu mieszkali obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi i Tatarzy. To tu narodził się język esperanto i tutaj przyszło na świat pierwsze polskie dziecko z in vitro. Jak doszło do tego, że w medialnym przekazie dominują płonące mieszkania, swastyki na murach, antysemityzm, rasizm i kibolskie porachunki?

Czytaj więcej

MUR. 12 kawałków o Berlinie 15.10.2015 10:35

W nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku runął mur, który przez niemal trzy dekady dzielił Berlin na wschodni i zachodni. Choć po tym symbolu zimnej wojny została tylko pamiątkowa ściana, niewidoczna blizna wciąż przecina miasto. Fenomen muru próbuje zgłębić trzynaścioro polskich i niemieckich reporterów. Historie przedstawione w zbiorze pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej i zilustrowane zdjęciami Filipa Springera krążą wokół problemu berlińskiej granicy, tej historycznej i tej dzisiejszej – głęboko zakorzenionej w świadomości i pamięci.

Czytaj więcej

Basil Kerski "Gdańskie tożsamości" (DIALOG 112/2015) 07.10.2015 13:01

Jesteśmy świadkami nowej wojny na kontynencie – na wschodzie Europy. Na południu fala emigracji z Afryki i Azji staje się politycznym i społecznym wyzwaniem. Na te tektoniczne przesunięcia Europejczycy reagują bardzo różnie. U jednych wyraźna jest chęć wycofania się z ponadnarodowej odpowiedzialności, silne są głosy skierowane przeciwko nowym imigrantom i obcym kulturom. Inni zaś starają się na nowo określić tożsamość Europy

Czytaj więcej
Pokaż nowsze Pokaż starsze