Aktualności z roku: 2012

"Postgeopolityka" - tekst Olafa Osicy z Przeglądu Politycznego nr 115/116 28.12.2012 14:17

Po ponad 20 latach dominacji neoliberalnych idei współpracy w przełamywaniu pozimnowojennych barier, rozszerzania NATO i UE, przewagi zachodniej myśli wojskowej, koncepcji gospodarczych czy soft power Zachodu – do języka debaty politycznej triumfalnie powrócił język i koncepcje neorealnej szkoły stosunków międzynarodowych. Jej tradycyjnym punktem odniesienia są narodowe egoizmy, suwerenność skazanych na wieczną rywalizację państw, a także ich mierzalny wskaźnikami potencjał gospodarczy i siła wojskowa. Optymizm z końca XX wieku zastąpił pesymizm i zwątpienie przedstawicieli nowego stulecia, dla których pokój jest jedynie historycznym epizodem. W takim kontekście do łask wraca także funkcjonująca przez dwie dekady na marginesie dyskusji politycznych geopolityka, nieodłączna towarzyszka życia świata neorealistów (...)

Czytaj więcej

"14:57 do Czyty" 17.12.2012 13:43

"Pociąg osobowy z Moskwy do Czyty jedzie pięć dni. Do stacji końcowej, Władywostoku, okrągły tydzień... Tak zaczyna się podróż, która może pomóc zrozumieć Rosję ostatnich lat.
Jak pojąć ten wielki kraj rozpięty na dwóch kontynentach, w którym nic nie jest tym, czym powinno? W jaki sposób spojrzeć na to egzotyczne miejsce, gdzie dobrą wiadomością jest to, że w Murmańsku ociepli się do minus 30 stopni Celsjusza, a dzień będzie trwać godzinę i siedem minut? (...)"

Patronat medialny: Przegląd Polityczny

Czytaj więcej

Nowy numer Przeglądu Politycznego! 14.12.2012 16:07

Przegląd Polityczny nr 115/116 dostępny będzie w sprzedaży już od poniedziałku. Cały nakład został dziś dostarczony z drukarni do dystrybutorów. Zachęcamy do lektury!

Czytaj więcej

"Fantomowe ciało króla" 12.12.2012 13:13

„Tu wszystko jest Polską – zapisał w „Wyzwoleniu” Stanisław Wyspiański – kamień każdy i okruch każdy, a człowiek, który tu wstąpi, staje się Polski częścią… otacza Was Polska wieczyście nieśmiertelna”. Z tym postromantycznym stwierdzeniem poety polemizuje od pierwszej do ostatniej strony, „Fantomowe ciało króla”, książka Jana Sowy, która ukazała się w połowie tego roku. Jej tytuł nawiązuje do koncepcji „dwóch ciał króla” Ernsta Kantorowicza. Ale zarazem poprzez tytułową metaforę autor chce również powiedzieć, że I Rzeczypospolita nie istniała jako państwo – wraz ze śmiercią ostatniego Jagiellona była fantomem, ideologiczną fikcją, uroszczeniem, którego kres potwierdziły tylko ostatecznie rozbiory (...)

Czytaj więcej

"Historie przyszłości. Wizje bolszewizmu w Rosji 1917-1921" 11.12.2012 11:49

Zachęcamy do lektury książki Jana Tokarskiego pt. "Historie przyszłości. Wizje bolszewizmu w Rosji 1917-1921" wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Wydawnictwo Neriton.

"Autor przygląda się rewolucji bolszewickiej przez pryzmat wizji jej dalszych losów sformułowanych przez czołowych polityków polskich, brytyjskich i amerykańskich. Bada, jak te antycypacje wpływały na polityczne decyzje, próbuje rozebrać na części pierwsze mechanizm ich formułowania. Pokazuje także, na jak różne sposoby próbowano „oswoić” nowe, nieznane dotąd zjawisko – rodzący się totalitaryzm."

Czytaj więcej

Od 17 grudnia w sprzedaży Przegląd Polityczny nr 115/116 06.12.2012 14:22

Już 17 grudnia ukaże się podwójny zeszyt Przeglądu Politycznego - numer 115/116, a w nim:
Linijka z Eurypidesa; Kryzys Europy, czyli jak Unia powstała i dlaczego się rozpada; Europa; Nadchodzi Wiosna Europy?; Niemcy i Europa. Dzieje niedokończonego projektu; Tragedia Unii Europejskiej; Między zieloną wyspą a dryfującą krą; Państwo na niby; I Rzeczpospolita – historia pewnej idei; Ciało Behemota; Postgeopolityka; Jutro chińskiego smoka; Reportaże z Syrii; Czy Zachód jest gotów przyjąć demokrację muzułmańską?; Model turecki; Otwarte drzwi dla nowych idei; Rozmowy istotne w Mont-Noir; Myślenie dwudziestego wieku; Świat wczorajszy; Tony Judt – ostatnie zwycięstwo; Cicha desperacja; Albert Camus i niewygody ambiwalencji.
Zachęcamy do lektury!

Czytaj więcej

Przegląd Polityczny patronem "Okrzyków pogromowych" 30.11.2012 13:12

Przegląd Polityczny został patronem medialnym książki "Okrzyki pogromowe" autorstwa Joanny Tokarskiej-Bakir. Zachęcamy do lektury!

"W swej najnowszej książce Joanna Tokarska-Bakir opisuje sytuację Żydów ukrywających się po likwidacji gett we wsiach regionu kielecko-sandomierskiego, zwłaszcza stosunek do nich miejscowej ludności chrześcijańskiej oraz partyzantów, zarówno formacji podporządkowanych Armii Krajowej, jak i Armii Ludowej. Istotnym przedłużeniem głównego tematu są dzieje Żydów tego rejonu po zakończeniu wojny, z cezurą pogromu kieleckiego w lipcu 1946, a następnie dzieje pamięci o tych wydarzeniach: porównanie zapisanych relacji, zeznań sądowych bądź wysłuchanych opowieści żydowskich i polskich. Autorka stroni od uogólnień, pokładając nadzieję raczej w studiach dobrze udokumentowanych przypadków. (...)"

Czytaj więcej

"Ojciec" i "Pogromca wilków. Trzy duety literackie" 14.10.2012 14:05

Zachęcamy do lektury dwóch nowych pozycji Wydawnictwa Czarne, które ukazały się pod patronatem Przeglądu Politycznego.

"Ojciec to "mała historia" pewnego czasu i zwykłych ludzi, którzy ten czas przeżyli. Ta niezwykła książka, różniąca się od wszystkiego, co Jergović napisał do tej pory, mówi o narodowych i prywatnych zdradach, o bliskości, murze, który powstaje pomiędzy ojcem a synem, o wybaczeniu i o tym, co niewybaczalne. (...)"


"Dwóch pisarzy, jeden wspólnie napisany tekst: Christoph Ransmayr i Martin Pollack w trzech opowieściach z Polski. Ten znakomity austriacki tandem tworzy niezwykłą formę gatunkową – literacki duet. Pisarze portretują myśliwego, który Bogu ma za złe, że ten stworzył wilka (...)"

Czytaj więcej

Album "Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku" 11.10.2012 12:18

Polecamy Państwu album "Polacy z wyboru", który ukazał się w lipcu 2012 roku jako pokłosie wystawy pod tym samym tytułem, która była prezentowana w latach 2010-2012 w Warszawie, Berlinie i Dreźnie i jest ukoronowaniem projektu "Polacy z wyboru" prowadzonego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Dom Spotkań z Historią w Warszawie. (...)

Czytaj więcej

"Dziennik Północny" Mariusza Wilka 10.10.2012 15:21

Kontynuacja "Dziennika Północnego" Mariusza Wilka w 112 numerze Przeglądu Politycznego wciąż w obniżonej cenie 10 złotych. Przedłużyliśmy promocję do końca października!

http://www.przegladpolityczny.pl/sklep/produkt/102.html

Czytaj więcej
Pokaż nowsze Pokaż starsze