Aktualności z roku: 2011

Przegląd Polityczny nr 109/110 15.12.2011 12:58

Od 15 grudnia w sprzedaży Przegląd Polityczny nr 109/110, a w nim: DRUGA KADENCJA (J. Majcherek, A. Walicki), SPINOZA, MACHIAVELLI, WIKILEAKS I INNI (Sz. Wróbel), PRZESZŁOŚĆ TO OBCY KRAJ (H. White, E. Domańska, R. Nycz, M. Wilczyński, D. Malcolm), PISARZ W OBCĘGACH PAMIĘCI (Ł. Musiał), MOJA HISTORIA ESEJU (J. Tomkowski), PODRÓŻ DO WNĘTRZA PRAGI (A. Kaczorowski, P. Demetz, Z. Pavelka), DO KOGO NALEŻY CZAS MINIONY? (E. Traverso, J. Leociak), RAPORT O BANALNOŚCI ZŁA. PÓŁ WIEKU PÓŹNIEJ (E. Young-Bruehl, A. Żychliński, H. Arendt, J. Fest, G. Scholem, A. Lipszyc, G. Scholem, C. Wiese, G. Steiner, H. Jonas, J. Gutorow).

Czytaj więcej

"Słodko-gorzka ojczyzna. Raport z serca Turcji" 05.12.2011 15:07

Tym razem zachęcamy do lektury książki "Słodko-gorzka ojczyzna. Raport z serca Turcji" autorstwa Necli Kelek - Niemki tureckiego pochodzenia. Patronat medialny: Przegląd Polityczny.
"W czasie gdy na europejskich salonach toczą się debaty, czy Turcja powinna dołączyć do Unii Europejskiej, Necla Kelek, niemiecka dziennikarka i socjolożka o tureckich korzeniach, wkłada kij w mrowisko. Odziera turecką rzeczywistość z tak lubianego przez turystów egzotycznego blasku i kieruje uwagę na turecką prowincję. Nie waha się pokazać skutków postępującej islamizacji zarówno w swej pierwszej, jak i w drugiej ojczyźnie, nie szczędzi przykładów z życia swoich krewnych, co w szczególny sposób uwiarygodnia jej opowieść. (...)"

Czytaj więcej

Patronat Przeglądu Politycznego nad książką pt. "Farby wodne" 24.11.2011 15:17

Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka pt. "Farby wodne", którą objęliśmy patronatem medialnym.
"W 1943 roku do obozu w Auschwitz-Birkenau trafia Dina Gottliebova, Żydówka z Brna, studentka akademii sztuk pięknych. Ma malować numery na blokach, ale okazuje się, że bardziej potrzebny jest portrecista. Doktor Mengele bada "mieszańców cygańskich", odcienie oczu i skóry najlepiej wyjdą na akwareli.
W 1942 roku w rodzinie oświęcimskiego kolejarza umiera najmłodsze dziecko. Trzy dni po wyzwoleniu Auschwitz jego syn idzie do obozu po sierotę, która zastąpiłaby zrozpaczonej matce utraconą córkę. Wybiera małą dziewczynkę, węgierską Żydówkę o imieniu Ewa. Jakiś więzień daje mu w prezencie akwarele, które walają się po baraku.(...)"

Czytaj więcej

Ewa Winnicka - Londyńczycy 15.11.2011 15:44

"W 2008 roku w Brixton młody włoski artysta znalazł na śmietniku trzy tysiące czarno-białych fotografii. Bez podpisów, bez dat, niewiadomego autorstwa. Wygląd fotografowanych osób wskazywał, że zdjęcia zostały zrobione w latach pięćdziesiątych XX wieku. Były tam damy w strojach wieczorowych, urzędnicy w garniturach, panny młode, księża, dzieci, aktorzy amatorskiej sceny. Tak oto zaczyna się niezwykła opowieść o polskich emigrantach, rozbitkach z otoczenia Władysława Andersa, dla których nie było miejsca w nowej Polsce. O ludziach, dla których życie na obczyźnie było bolesnym zderzeniem ze zhierarchizowanym społeczeństwem brytyjskim i z brytyjskimi władzami. (...)"

Czytaj więcej

"Miedzianka. Historia znikania" - patronat medialny 08.11.2011 15:12

Ukazała się książka Filipa Springera pt. "Miedzianka. Historia znikania" wydana nakładem Wydawnictwa Czarne, którą objęliśmy patronatem medialnym.
"(...) Filip Springer przez ponad dwa lata szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z powierzchni ziemi. Czy stało się tak na skutek zniszczeń spowodowanych rabunkowym wydobyciem uranu przez Rosjan prowadzonym tutaj w latach 1948 – 1952? Czy też opowieści o szkodach górniczych zostały wymyślone przez władzę jako pretekst do wyburzenia miasta i ukrycia tajemnicy z przeszłości? (...)"

Czytaj więcej

Otwarcie wystawy pt. "Okruchy Zebrane" 02.11.2011 15:27

W imieniu Pana Andrzeja Taranka - autora wielu ilustracji publikowanych w Przeglądzie Politycznym - serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy pt. "OKRUCHY ZEBRANE" (wystawa gdańskich rysunków i grafik Andrzeja Taranka) do Domu Uphagena, ul. Długa 12 w Gdańsku w niedzielę 6 listopada 2011 roku o godz. 18:00.

Czytaj więcej

Reportaż pod patronatem Przeglądu Politycznego 13.10.2011 13:11

"Wyobraź sobie koszmar rodem z Roku 1984 Orwella wcielony w życie.
Wyobraź sobie, że mieszkasz w kraju, w którym radia odbierają tylko jedną, państwową stację. Wyobraź sobie szary świat, w którym kolor wprowadzają tylko czerwone hasła propagandy. Wyobraź sobie, że na ścianie pokoju musisz powiesić portret przywódcy i kłaniać się mu we wszystkie święta. Wyobraź sobie miejsce, w którym seks służy jedynie płodzeniu kolejnych obywateli, a służby bezpieczeństwa, niczym Orwellowska Policja Myśli, bacznie obserwują twoją twarz podczas wieców, by upewnić się, że szczere są nie tylko twoje słowa, ale też twoje myśli. To miejsce istnieje naprawdę – nazywa się (...)"

Czytaj więcej

"Muzułmanie i inni Niemcy" 26.09.2011 14:04

Przegląd Polityczny został patronem medialnym książki autorstwa Piotra Burasa pt. "Muzułmanie i inni Niemcy" wydanej nakładem Wydawnictwa Sic!
"W 2010 roku minęło 20 lat od zjednoczenia Niemiec. Przez ostatnie dwie dekady Niemcy po raz pierwszy w historii żyli w demokratycznym państwie narodowym, pogodzonym ze swoim kształtem terytorialnym i cieszącym się uznaniem w świecie. Ale tych dwadzieścia lat to nie tylko okres krzepnięcia nowych Niemiec, czyli „republiki berlińskiej”, jak od czasu przeniesienia stolicy w 1999 roku zwykło określać się Republikę Federalną. W powojennej historii Niemiec dwadzieścia lat to także specyficzna jednostka czasu, odmierzająca jej kolejne fazy i cezury. (...)"

Czytaj więcej

Szymon Wróbel - Nihilizm polityczny 29.08.2011 12:40

Fryderyk Nietzsche w Woli mocy z właściwą sobie namiętnością zwiastował pojawienie się nihilizmu jako nieuniknionej konieczności rozwoju kultury europejskiej. To kasandryczne zwiastowanie było tak intensywne i dla Nietzschego oczywiste, że autor Narodzin tragedii zgodziłby się chyba z sugestią, że człowiek współczesny jest po prostu człowiekiem nihilistycznym i nie ma innej wersji człowieczeństwa niż nihilistyczna. Cała nasza kultura europejska – pisał Nietzsche – porusza się już od dłuższego czasu z taką torturą naprężenia, jak gdyby zmierzała do katastrofy; niespokojnie, gwałtownie, z pieca na łeb: jak potok, który chce dobiec kresu, który już się nie namyśla, który wprost boi się namysłu (...)

Czytaj więcej
Pokaż nowsze Pokaż starsze
  • 1
  • 2