Aktualności z roku: 2010

"Dzisiaj narysujemy śmierć" 09.12.2010 14:04

Przegląd Polityczny objął patronatem medialnym książkę pt. "Dzisiaj narysujemy śmierć" autorstwa Wojciecha Tochmana. Zachęcamy do lektury!
"Dzisiaj narysujemy śmierć to reporterska opowieść o tym, jakie konsekwencje niesie ludobójstwo nie tylko dla jego sprawców i ofiar, ale także dla nas – świadków. Tochman wikła czytelników w cierpienie swoich bohaterów, a każdy z nich jest ze swoją historią konkretny, pojedynczy, wyjątkowy. Autor nie daje gotowych odpowiedzi na pytania, które nam stawia: dlaczego mamy płakać za ludźmi zamordowanymi w dalekiej Rwandzie szesnaście lat temu? Dlaczego na nowo mamy uczestniczyć w ich śmierci? Uczestniczyć? W jakiej roli?"

Czytaj więcej

Paweł Armada, Arkadiusz Górnisiewicz (eds.), Modernity and What Has Been Lost. Considerations on the Legacy of Leo Strauss 10.11.2010 12:57

Rzecz o filozofii politycznej w czasach Państwa uniwersalnego, homogenicznego i pozornie ostatecznego. Jak sięgać po to, co od dawna wydaje się dla nas utracone? Jedenastu autorów, wśród których znajdują się najwybitniejsi badacze z kilku krajów, zastanawia się nad propozycją Leo Straussa dla człowieka nowoczesnego. Książka ukazuje się w Polsce (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego) i Stanach Zjednoczonych (St. Augustine’s Press)

Czytaj więcej

Przegląd Polityczny patronem książki "Zrób sobie raj" 10.11.2010 12:41

Ze wstępu autora: "Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się. Żeby nie musiała odzwierciedlać, obiektywizować, syntetyzować. Jestem niechlujnym czechofilem, ta książka nie jest ani kompetentnym przewodnikiem po kulturze czeskiej, ani po Czechach. Nie jest obiektywna. Nie rości sobie pretensji do niczego. Jest wyłącznie o tym, co mnie zafascynowało przez ostatnich 10 lat, od kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego kraju. Jest wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi, których chciałem tam spotkać. Słowem, jest o miłości przedstawiciela jednego kraju do innego kraju. Może jest jeszcze o czymś, ale to już zostawiam Państwu".

Czytaj więcej

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety 10.11.2010 11:48

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o "pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej". W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich czasopismach: "Oktiabr" i "Roman-gazieta" i została opublikowana w dwóch wydawnictwach: mińskim Mastackaja Litaratura oraz moskiewskim Sowietskij Pisatiel. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony egzemplarzy.(...)

Czytaj więcej

Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee 01.10.2010 14:35

Przegląd Polityczny objął patronatem książkę "Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee" Chloe Hooper-a wydaną przez Wydawnictwo Czarne.

"Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee to przykuwająca uwagę opowieść o Palm Island, tropikalnym australijskim raju, gdzie od ponad stu lat prowadzona jest wyjątkowo brutalna polityka rasowa, i o tajemniczej sprawie Camerona Doomadgee, który zabrany rutynowo na komisariat za obrażanie policjanta, czterdzieści minut później zostaje znaleziony martwy na podłodze celi. (...)"

Czytaj więcej

Uśmiech Pol Pota 14.09.2010 15:26

"(...) W 1975 roku, po pięciu latach bezmyślnych rządów wojskowej kliki generała Lon Nola, władzę w Kambodży zdobywają Czerwoni Khmerzy. Mają ogromne poparcie ludu i lewicujących środowisk europejskich. Zniszczony amerykańskimi nalotami i wojną domową kraj przedzierzga się w Demokratyczną Kampuczę, w której hasła chłopskiej rewolucji mają zbudować nową, lepszą przyszłość. Peter Fröberg Idling zabiera czytelników w przerażającą i fascynującą podróż do serca tego kraju. Niczym detektyw śledzi sprzeczne doniesienia, ze strzępów informacji buduje prawdziwy obraz życia w obłąkańczej utopii i odsłania tajemnice jednej z najkrwawszych dyktatur XX wieku. (...)"

Patronem medialnym został Przegląd Polityczny.

Czytaj więcej

Zabójca z miasta moreli 14.09.2010 15:19

Staraniem Wydawnictwa Czarne ukazała się książka Witolda Szabłowskiego "Zabójca z miasta moreli", którą objęliśmy patronatem medialnym.

"Zabójca z miasta moreli" to wielowątkowa opowieść o Turcji rozdartej między Wschodem a Zachodem, islamem a islamofobią, przesiąkniętej konserwatyzmem i ponowoczesnością, tęsknotą za Europą i eurosceptycyzmem. W każdym z reportaży Szabłowskiego ważą się czyjeś losy, każdy bohater ma okazję przemówić pełnym głosem, opowiedzieć swoją historię, nierzadko zadziwiony własną odwagą, którą wyzwolił w nim polski reporter. (...)

Czytaj więcej

Wojciech Górecki - Planeta Kaukaz 14.09.2010 15:12

Przegląd Polityczny objął patronatem książkę "Planeta Kaukaz" autorstwa Wojciecha Góreckiego wydaną przez Wydawnictwo Czarne.

"(...) Górecki pokonał ogrom trudności, na jakie w tamtych stronach napotyka reporter i dotarł do miejsc najbardziej niedostępnych, gdzie spotkał ludzi niezwykłych, ujmujących nas swoją prostotą i sercem. Pod jego żywym i precyzyjnym piórem nie tylko cały Kaukaz Północny, ale i poszczególne zamieszkujące go społeczności przekształcają się w osobne, małe planety, tak, że w rezultacie otrzymujemy cały bogaty i różnorodny 'Kosmos Kaukaz'. Pasja autora, jego wysiłek, wytrwałość i wiedza dały w sumie książkę stanowiącą jedną z najbardziej wartościowych pozycji w dorobku młodego pokolenia polskich reporterów (...)"

Czytaj więcej

Jan Tomkowski: Niedziela w Spandau 25.08.2010 12:44

W końcu kwietnia, a więc raczej na urodziny Adolfa Hitlera niż Alberta Speera, warszawskie wydawnictwo Magnum opublikowało niezwykły dokument: liczące ponad 500 stron Dzienniki ze Spandau Speera. Po przetłumaczonych wiele lat temu Wspomnieniach, jest to kolejna lektura obowiązkowa dla wszystkich, którym bolesne zagadki XX wieku jeszcze nie zobojętniały.
(...)

Czytaj więcej

Seks, przesądy i moralna krucjata 24.08.2010 10:48

"Seks, przesądy i moralna krucjata" - recenzja Michała Warchali poświęcona książce: Roger Scruton, Pożądanie. Filozofia moralna życia erotycznego (tłum. Tomasz Kuniński, Ośrodek Myśli Politycznej, Kraków 2009).

WE WSPÓŁCZESNYCH zachodnich społeczeństwach wszelkie zagadnienia związane z seksualnością czy intymnością zostały upolitycznione na tyle dogłębnie, że można się zastanawiać, czy nieuprzedzona dyskusja na ich temat jest jeszcze w ogóle możliwa (...)

Czytaj więcej
Pokaż nowsze Pokaż starsze