Aktualności z roku: 2009

Numer 90. Magazynu DIALOG już w sprzedaży 28.12.2009 12:17

28 grudnia 2009 r. ukazał się numer 90. Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG.

W centrum: Warschau-Warszawa
Inne tematy: Nagroda Dialogu dla Ludwiga Mehlhorna i Wolfganga Templina

Czytaj więcej

Przegląd Polityczny patronem "Michał Anioł – nieszczęśliwy rzymianin" 10.12.2009 14:03

Staraniem wydawnictwa "Sic!", ukazała się książka "Michał Anioł – nieszczęśliwy rzymianin", którą objęliśmy patronatem medialnym.

Michał Anioł – nieszczęśliwy rzymianin nie jest ani klasyczną biografią, ani specjalistyczną analizą jego twórczości. Jest esejem likterackim, która ma za przedmiot zjawisko „Michał Anioł” we wszystkich jego tworzących wymiarach: biograficznym, psychologicznym, filozoficznym, ideowym i artystycznym, z przenikliwą analizą wszystkich dziedzin jego sztuki: rzeźby, malarstwa, architektury, poezji. (...)

Czytaj więcej

Przegląd Polityczny patronem "Odessa transfer. Reportaże znad Morza Czarnego" 10.12.2009 13:53

Staraniem wydawnictwa "Czarne", ukazała się książka "Odessa transfer. Reportaże znad Morza Czarnego", którą objęliśmy patronatem medialnym.

Opisywał je Owidiusz i Puszkin, a jego fale przemierzał statek Argonautów. Przez starożytnych Greków zwane Nieprzyjaznym, zmieniło się z czasem w Gościnne. Morze Czarne. U jego wybrzeży obok ruin antycznych cywilizacji i pamiątek sowieckiej megalomanii wyrasta nowe życie. Tu Wschód spotyka się z Zachodem, a Azja z Europą. Trzynaścioro znakomitych autorów przestawia trzynaście spojrzeń na region Czarnomorza, spojrzeń podyktowanych przez trzynaście różnych doświadczeń. (...)

Czytaj więcej

Janusz A. Majcherek - Dlaczego Polacy są nieufni wobec Rosji 23.11.2009 14:46

Stosunek Polaków do Rosji i Rosjan stanowi mieszankę poczucia wyższości i lęku. Tylko to pierwsze uczucie można uznać za nie w pełni uzasadnione. Brak zrozumienia przez zachodnioeuropejskie elity i część tamtejszych społeczeństw powodów polskiego strachu przed Rosją, uważany jest przez Polaków za wynik ignorancji i naiwności, mogących mieć zgubne skutki, a więc budzących dodatkowe obawy. (...)

Czytaj więcej

Nowy numer Przeglądu Politycznego! 19.10.2009 15:48

Już w sprzedaży najnowszy, 96 numer Przeglądu Politycznego. Zapraszamy do lektury.

Czytaj więcej

DNA MIASTA - debata "Gdańsk, miasto ikon?" 16.10.2009 12:20

DNA Miasta – Polska 2009 to interdyscyplinarny projekt dyskusji w siedmiu polskich miastach ubiegających sie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Poprzez debaty ekspertów i warsztaty kreatywne z udziałem mieszkańców będziemy szukali odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z kulturą. Więcej informacji o projekcie na www.dnamiasta.pl - start: 24.10.2009 - miejsce: Instytut Sztuki Wyspa

Czytaj więcej

Pierre Manent - Wielkość i nędza liberalizmu. Batalia o nowy początek 13.10.2009 13:27

Wbrew temu, co się często mówi, liberalizm nie jest we Francji czymś obcym. Niektórzy najgłębsi, najbardziej wnikliwi lub wpływowi autorzy tradycji liberalnej są Francuzami. Prawdą jest natomiast, że ton francuskiego liberalizmu jest raczej poważny czy wręcz posępny, a nie radosny i zdobywczy. Francja jest krajem smutnego liberalizmu lub inaczej – liberalnej melancholii. Nie pretenduję do roli przedstawiciela wielkiej francuskiej tradycji liberalnej, ale obawiam się, że odniesiecie państwo wrażenie, iż łączy mnie z nią przynajmniej jej smutek czy melancholia. (...)

Czytaj więcej

Janusz A. Majcherek - Projekt Europa 13.10.2009 12:23

Pozytywny wynik irlandzkiego referendum oraz radość z wyboru Jerzego Buzka na prestiżowe stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego nie powinny przesłaniać nam świadomości kryzysu, w jakim tkwi UE. I nie chodzi tylko, a nawet nie przede wszystkim, o wszechobecny kryzys ekonomiczny. Najpoważniejszym problemem jest impas w procesie integracji UE, a zwłaszcza brak projektu jej kontynuacji w przyszłości, wychodzącego poza perspektywę ratyfikacji traktatu lizbońskiego, co może się zresztą dokonać za cenę oznaczającą raczej dezintegrację europejskiej wspólnoty politycznej i gospodarczej. To kryzys, który trwa od lat i końca jego nie widać. (...)

Czytaj więcej

Nowa strona WWW Przeglądu Politycznego! 23.09.2009 01:15

23 września 2009 roku uruchomiliśmy nową witrynę internetową Przeglądu Politycznego. Zachęcamy do korzystania z pełnej funkcjonalności strony, w szczególności polecamy zapoznanie się w zakładce Sklep z bogactwem egzemplarzy archiwalnych Przeglądu Politycznego i Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG.

Czytaj więcej

Solidarność 1980-1989. Długa polska rewolucja 15.09.2009 13:14

Myśląc o rewolucji "Solidarności", traktujmy ją jako proces rozciągnięty w czasie od roku 1980 do 1989. Nie byłoby roku 1989, gdyby nie było roku 1980 z takimi wydarzeniami jak Porozumienia Sierpniowe, kształtowanie się "Solidarności”, jej charakteru ideowego, a także elity personalnej - wszystkich osób, które w roku 1989 odegrały kluczową rolę, jak Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek, Adam Michnik i Jacek Kuroń oraz wielu innych. (...)

Czytaj więcej
Pokaż nowsze Pokaż starsze
  • 1