Archiwum aktualności

W kraju Putina 16.02.2017 14:22Dwa lata po upadku ZSRR, kiedy nowa Rosja walczyła o przetrwanie, Anne Garrels była korespondentką w Moskwie. Szybko zauważyła, że podczas gdy cały kraj cierpi wskutek upadku mocarstwa, stolica kwitnie. Żeby mieć pełen obraz Rosji, autorka postanawia wyjechać na prowincję. Wybiera Czelabińsk, oddalony o prawie 1800 kilometrów ośrodek militarno-przemysłowy.

Czytaj więcej

Za jeden wiersz 06.02.2017 15:27W lipcu 1989 roku, kiedy o czerwcowych wydarzeniach na placu Tiananmen dowiedział się już świat, Liao Yiwu, młody poeta wiodący dotąd beztroskie życie wagabundy, postanowił przemówić. Za publiczne wygłoszenie swego poematu Masakra został wtrącony do więzienia.

Czytaj więcej

Topografia pamięci 02.02.2017 15:43„Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów...

Czytaj więcej

Ziemia i pamięć Anselma Kiefera 27.01.2017 11:47W ALEI NA SKARPIE kilka lat temu trafiłem na olbrzymie głazy rozrzucone na placyku przed Muzeum Ziemi. Tekst na przyczepionej do ogrodzenia tabliczce mówił o tym, jak głazy narzutowe albo „eratyki” – wielkie bloki skalne oderwane od macierzystego podłoża – wędrowały wraz z całym lądolodem ku południowi i jak większe z nich, prawdziwe olbrzymy, ocalały podczas wędrówki i przetrwały w miejscach postojów, a drobniejsze rozproszyły się z czasem w obfitych strumieniach wód spływających z topniejącego lodowca.

Czytaj więcej

Fantazje mimowolnego podróżnika 26.01.2017 11:28Fantazje mimowolnego podróżnika to opowieść o literackim projekcie Jerzego Stempowskiego Owidiusz. Przez niemal 20 lat wybitny eseista mieszkając wtedy w Szwajcarii zbierał informację na temat słynnego rzymskiego poety i jego wygnania. Pomimo dużej pracy Jerzy Stempowski tego dzieła nigdy nie napisał. Jacek Hajduk analizując eseje i listy Jerzego Stempowski sam tworzy własne dzieło o dwóch literackich wygnańcach.

Czytaj więcej

Magazyn DIALOG nr 118/2017 12.01.2017 14:22

Co tak naprawdę Polacy i Niemcy myślą o swoim sąsiedzie? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Stefan Chwin w swoim eseju, otwierającym niniejsze wydanie magazynu. Mamy tu do czynienia z tekstem pełnym pasji i szacunku wobec polskoniemieckiego procesu pojednania, ale napisanym z dystansem w stosunku do retoryki sukcesu rządowych oświadczeń. Krytyczne spojrzenie na polsko-niemieckie sąsiedztwo autor łączy z pełną troski analizą stanu kultury demokratycznej w Europie.

Czytaj więcej

Dom, którego nie było 30.12.2016 12:57Przemoc wobec Żydów podczas II wojny światowej do dziś budzi grozę i zdumienie. Jak to możliwe, że kilka milionów ludzi zniknęło ze swoich domów, zakładów rzemieślniczych i sklepów, że tylu sąsiadów zniknęło z polskich miast? Byli jednak tacy, którzy przetrwali Zagładę i doczekali wyzwolenia. Łukasz Krzyżanowski śledzi losy społeczności żydowskiej w Radomiu podczas wojny i po jej zakończeniu.

Czytaj więcej

Błąd w sztuce. Rzecz o "Wołyniu" Wojciecha Smarzowskiego 21.12.2016 14:57DOPRAWDY TRUDNO jest rozstrzygnąć, która ze scen tego filmu jest najbardziej okrutna, gdyż mnożą się one tak szybko, że nie sposób je spamiętać, tym bardziej, że nie ma się na to ochoty. Mnie jednak najmocniej utkwił w głowie epizod z polskim oficerem, który w nieskazitelnym uniformie, lecz bez broni, bo jako parlamentariusz udaje się na rozmowy z dowództwem oddziału UPA.

Czytaj więcej

Przegląd Polityczny 139/140 12.12.2016 15:52

Stanisław Filipowicz, Dariusz Filar, Marek Prawda, Joachim Trenkner, Ewa Rzanna, Andrzej Mencwel, Marcin Kula, Bronisław Baczko, Małgorzata Szpakowska, Miłosz Puczydłowski, Łukasz Kołoczek, Tomasz Swoboda, Jacek Hajduk, Filip Biały, Quentin Skinner, Herfried Münkler, Hans Magnus Enzensberger, Maurizio Viroli, Raymond Aron, Michel Bergès, Alexis de Tocqueville, Pierre Manent, Szymon Wrobel, Jacek Gutorow, Jarosław Zalesiński, Jan Burnatowski, Agata Tymczyszyn, Jan Hartman.

Czytaj więcej

O "Solidarności" w duchu Machiavellego 08.12.2016 15:04PYTANIE czy można mówić o makiawelizmie „Solidarności", jest przewrotne, ale i prowokujące. Każdemu, kto osobę Machiavellego kojarzy jedynie z przypisywaną mu, ale -co należy podkreślić - nigdy przez niego niewypowiedzianą maksymą mówiącą, że cel uświęca środki, już samo zestawienie „Solidarności" z tym „nauczycielem zła", jak go niekiedy nazywano, wyda się obrazoburcze, jeśli nie bluźniercze.

Czytaj więcej